Futbol na igrzyskach Gospodarze zazwyczaj grają dalej

Futbol na igrzyskach Gospodarze zazwyczaj grają dalej

Japonia po rzutach karnych przecisnęła się do półfinału turnieju piłkarskiego w rywalizacji z Nową Zelandią. Tam zmierzy się z Hiszpanią, która wygrała wysoko z Wybrzeżem Kości Słoniowej, ale dopiero po dogrywce. Występy gospodarzy na takich turniejach to jedna niewiadoma, czasami reprezentacja gospodarza osiągała lepszy wynik na kolejnych igrzyskach niż tych rozgrywanych w domu.

Tylko cztery turnieje zakończyły się złotem gospodarzy, ale ostatnie dwa miały miejsce trzydzieści lat temu. W Rio wygrała Brazylia, a w pamiętnych igrzyskach w Barcelonie Hiszpanie pokonali Polaków. Pięć razy za to dodatkowo organizator znalazł się w półfinale. Występ Japończyków będzie szóstym takim przypadkiem. Gospodarze mają szanse pobić wynik swój z igrzysk 1968 roku, kiedy zajęli trzecie miejsce. Igrzyska odbyły się cztery lata po turnieju organizowanym w Tokio, więc Japończycy nie trafili z formą na konkretny turniej. Takich przypadków jest tak jak wspomniano kilka, a zwłaszcza reprezentacji niebędących typowo piłkarskimi. Stany Zjednoczone w Sydney zajęły czwarte miejsce, a w Atlancie nie potrafili nawet wyjść z grupy. Japonia również w 2012 zajęła czwarte miejsce przegrywając z Koreą Południową.

Okres zimnej wojny to dominacja państw komunistycznych ze względu na amatorski charakter powołanych piłkarzy. Zasady spowodowały, że „amatorscy” zawodowcy z Węgier, Polski i ZSRR dominowali rozgrywki, czyniąc igrzyska mistrzostwami Europy Środkowo-Wschodniej. Dopiero później wprowadzono zbliżone zasady do tych obecnych, ale pewnie te kilkadziesiąt lat spowodowało ostateczny triumf Mistrzostw Świata nad złotym medalem na igrzyskach. Pozwala to też na pojawienie się w czołówce egzotycznych reprezentacji i taki Irak był w stanie zawalczyć w meczu o trzecie miejsce w 2004 roku. Ostatecznie jednak żaden z zawodników nie zrobił większej kariery w zawodowym sporcie, ale wielu z nich stanowiło trzon zwycięskiej ekipy z Pucharu Azji, oraz uczestników Pucharu Konfederacji.

Reprezentacje u-23 nie przełożyły swoich olimpijskich sukcesów, na wygrane na innych międzynarodowych turniejach, ale dobre wyniki Hondurasu, czy Iraku stanowią jedne z nielicznych sukcesów w historii tych państw. Piłkarze z Ameryki Południowej podchodzą do tego turnieju serio, bo w siedmiu igrzyskach z rzędu pojawiają się w półfinale, w odróżnieniu, chociażby od Europy, gdzie odbywa się to w kratkę, a jedną z porażek było powołanie reprezentacji Wielkiej Brytanii, kończącej swój rodzimy turniej w ćwierćfinale przegrywając w karnych. Od tego czasu przestały pojawiać się pomysły z organizacją jeszcze raz takiej inicjatywy.

Japonia tegoroczny turniej może zaliczyć do udanych, siedemnaście złotych medali to absolutny rekord przebijający wyniki zarówno z Aten 2004, oraz Tokio 1964, a jeszcze turniej trwa. Piłkarze mogą również nawiązać do swoich ostatnich igrzysk. Tamta impreza miała wielkie znaczenie dla Japończyków, więc przynajmniej sportowo mogą być zadowoleni, że udało się ją przeskoczyć. W innych kwestiach nie jest już tak kolorowo.

Fot. Fernando Frazão/Agência Brasil by Wikipedia