[EURO 2020] Doktor Gareth i Mr Bale

[EURO 2020] Doktor Gareth i Mr Bale

Dzisiaj rozpoczęła się druga kolejka rundy grupowej Mistrzostw Europy, co oznacza rozjaśnienie się sytuacji w poszczególnych grupach. Wygrana Rosji z Finami pozwoliła ekipie Czerczesowa dalej wierzyć w awans, a drużyna Walii po nerwowej końcówce zepchnęła Turków do Tartaru, zgłaszając się nieśmiało do roli niespodzianki turnieju. Włosi natomiast potwierdzili swoją formę i kibicie fetujący ich na stadionie mogą ponownie poczuć dumę z kibicowania swojej reprezentacji.

Mimo wszystko, że to Rosjanie wygrali, trudno wskazać ich jako zdecydowanie lepszą drużynę od Finów, którzy mieli na początku meczu swoje okazje. Dużo brutalnej walki skończyło się również tragicznie, gdyż z podejrzeniem urazu kręgosłupa boisko musiał opuścić Mario Fernandes. Czerczesow dokonał jednak słusznych roszad w składzie, z których część była wymuszona kontuzjami oraz kiepską formą jak chociażby wymiana obrońcy Siemionowa, którego nominowaliśmy do najgorszej jedenastki pierwszej kolejki. Gra Rosjan nie napawa optymizmem, ale awans do dalszej części turnieju może podnieść morale naszego wschodniego sąsiada.

Kolejny mecz to istny rollercoaster. Kiedy Ramsey zanotował dwie zmarnowane setki wielu już skreślało szanse Waljiczyków w tym meczu to kolejną sytuację po fantastycznym podaniu Garetha Bale’a wykorzystał bezbłędnie. Różnica między Włochami, a Walijczykami byłą taka, że drudzy pozwolili trochę Turkom na więcej. Parę groźnych sytuacji miał Burak i spółka. Wynik meczu powinien być wyższy, ale do gry włączył się Gareth Bale, który chcąc chyba podreperować humor Ramseya również przy rzucie karnym przeniósł piłkę nad bramką. Dodatkowo zaplątał się w parę bezsensownych dryblingów. I wtedy, gdy jego każdy zaczął się zastanawiać, czy aby zasłużył na miano gracza meczu pokazał błysk geniuszu, dwukrotnie zaskakując zwodem po rozegranym krótko rzucie rożnym. Po drugim takim zagraniu udało mu się dograć na Robertsa, a ten ustrzelił bramkę. Gareth Bale to najgorszy rodzaj piłkarza, gdyż opisuje go jedno słowo „chimeryczność”. W ciągu meczu potrafił zagrywać podania na minimetry mijając inię obrony, aby później zmarnować szansę na zamknięcie meczu, a na sam koniec w unikatowy sposób przesądzić o spotkaniu. Zawodnik mający taki charakter jest wartościowy o ile drużynę ciągnie kto inny. Problemem będzie, gdy brak błysku Garetha będzie trwał 70 minut, a nie 20.

Turcja to inna historia. Wszyscy po wygranej z Holendrami zaklinali reprezentacje jako przyszłego półfinalistę turnieju. Jedno zwycięstwo z renomowanym przeciwnikiem w eliminacjach nie znaczy nic, o czym może zaświadczyć Polska wygrywająca z Portugalczykami przed EURO 2008 oraz z Czechami przed Mundialem 2010. Zachwyty nad wygraniem z Norwegami były dziwne, gdyż jest to owszem drużyna z potencjałem, ale jak wiadomo potencjał nie gra na boisku. Wciąż kibice znad Bosforu łudzą się, że odpowiednie ustawienie gwiazd może dać im awans. Z jednej strony możemy zarzekać się, że to myślenie życzeniowe, ale należy pamiętać o 2008 roku kiedy Turcja również byłą w kiepskiej sytuacji i ostatecznie wyszła z grupy.

Włosi pokazali, że Turcja nie była tylko przypadkiem przy pracy, a warianty wyćwiczone w klubach Mancini potrafi przekuć na korzyść reprezentacji. Szwajcarzy nie postawili ciężkich warunków gospodarzom, przegrywając gładko 3:0. Reprezentacja znad Tybru udowodniła swoją jakość i pewnie zmierza do zwycięstwa w grupie. Szwajcarzy mierzą się z rozbitymi Turkami i ewentualnie zwycięstwo pozwoli im myśleć o pozostaniu w grze w fazie pucharowej.

Walia oraz Włochy mają w swoich jedenastkach piłkarzy mających umiejętności do wygrywania meczów w pojedynkę. Problemem jest jednak wspomniane wahania formy, które muszą przyjść na każdym turnieju. W przypadku piłkarzy z Półwyspu Apenińskiego pozostaje tylko wprowadzić odpowiednią rotację i liczyć, że zmiennicy wypalą tak samo jak gwiazdy. Walia ma mniejsze pole do popisu, bo trudno zastąpić kogoś takiego jak Gareth Bale, który w każdym momencie może zatęsknić za partyjką golfa.

Fot. Jon Candy by Wikipedia